CE Sah Romania - Ungaria 2-2/ Locul 5, inainte de ultima runda

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 10 noiembrie 2011, 22:00 Sport | Alte sporturi

Lupulescu si Parligras, primele doua "mese" ale Romaniei
Foto: euro2011.chessdom.com
Echipa masculina de sah a Romaniei a incheiat la egalitate, 2-2, cu puternica nationala a Ungariei, in runda a 8-a la Europenele din Grecia. Cu acest rezultat, sahistii romani se mentin in zona superioara a ierarhiei, pe locul 5, urmand sa intalneasca vineri, in ultima runda, Azerbaidjan.

Rezultate runda a 8-a, masculin
Azerbaidjan - Germania 1,5 - 2,5
Armenia - Olanda 3-1
Romania - Ungaria 2-2 (Lupulescu a remizat cu Leko, Parligras a pierdut la Almasi, Vajda a castigat la Berkes, iar Szabo a remizat cu Balogh).
Bulgaria - Italia 3-1
Rusia - Franta 2,5-1,5

Clasament inaintea ultimei runde
1. Armenia, Germania 13p
3. Azerbaidjan, Bulgaria 12p
5. Ungaria, Romania, Rusia 11p, etc.

In competitia fetelor, Romania a invins Slovenia cu 3-1 si a intrat in grupul echipelor cu 9 puncte (locul 7). In ultima runda, sahistele tricolore vor juca impotriva Georgiei (locul 4).



















Comentarii alese de moderator

  • Felicitari, e o mica performanta ! (Joi, 10 noiembrie 2011, 22:36)
    Romania, in top CE la sportul mintii [anonim]

    Toti cei 4 jucatori din echipa Ungariei aveau fiecare un coeficient ELO superior fiecarui jucator din echipa Romaniei !
    Echipa Romaniei e pe locul 17 dupa coeficientii ELO, iar inaintea ultimei runde echipa noastra e totusi clasata pe locurile 5-7, deci a facut performanta !
    Cu Armenia nu va fi usor, sunt printre favoritii competitiei, nu stiu daca avem sanse reale sa castigam, dar un egal am putea, sau macar sa pierdem la un scor strans..
    Bafta in continuare !







1082 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari, e o mica performanta ! (Joi, 10 noiembrie 2011, 22:36)

    Romania, in top CE la sportul mintii [anonim]

    Toti cei 4 jucatori din echipa Ungariei aveau fiecare un coeficient ELO superior fiecarui jucator din echipa Romaniei !
    Echipa Romaniei e pe locul 17 dupa coeficientii ELO, iar inaintea ultimei runde echipa noastra e totusi clasata pe locurile 5-7, deci a facut performanta !
    Cu Armenia nu va fi usor, sunt printre favoritii competitiei, nu stiu daca avem sanse reale sa castigam, dar un egal am putea, sau macar sa pierdem la un scor strans..
    Bafta in continuare !
  • -3 (5 voturi)    
    hai baietzii! (Joi, 10 noiembrie 2011, 22:39)

    elffe [anonim]

    Romania, cu 2 unguri in echipa, a facut egal cu Ungaria...
    :-)
  • -4 (4 voturi)    
    1,5 din 2 facut de maghiari (Joi, 10 noiembrie 2011, 23:17)

    arabu [anonim]

    Vajda si Szabo, pui de daci...:)
  • +3 (3 voturi)    
    Cu Azerbaijan (Vineri, 11 noiembrie 2011, 0:06)

    corectie [anonim]

    Jucam cu Azerbaijanul in ultima runda de pe locul 3, nu cu Armenia.
    • +2 (2 voturi)    
      Multumesc pentru atentionare! (Vineri, 11 noiembrie 2011, 8:44)

      AS [anonim] i-a raspuns lui corectie

      :))
  • +2 (2 voturi)    
    Nationala Romaniei pe Chess.com (Vineri, 11 noiembrie 2011, 1:25)

    cinevatus [utilizator]

    Pe cel mai populat site de sah, chess.com, printre cele 4000+ grupuri exista si echipele nationale care se infrunta in cadrul competitiilor oficiale World League si European League.
    Romania are ca reprezentanta pe Team Romania, actualmente pe locul 4 in clasamentul general cuprinzand cele 4000+ grupuri.

    ''Echipa reprezentand Romania pe chess.com se mandreste cu castigarea ambelor competitii oficiale organizate pe site, WL 2010 si EL 2010, fiind printre cele mai puternice echipe de pe chess.com. Principiile pe care ne bazam activitatea sunt: placerea de a juca sah, respectul fata de coechipieri si adversari, prietenia, sinceritatea si o atitudine constructiva. Aderarea la echipa este permisa jucatorilor care au origine romana si dovedesc seriozitate.''

    Daca iti place sahul, vino si alatura-te grupului! Avem nevoie de noi jucatori seriosi! Hai Romania! :)