​Roland Garros: Roger Federer, in sferturi dupa victoria cu Wawrinka

Duminică, 29 mai 2011, 17:02 Sport | Tenis

Roger Federer, in actiune la Roland Garros
Roger Federer s-a calificat in sferturile de finala de la Roland Garros, fostul lider mondial trecand in trei seturi, scor 6-3, 6-2, 7-5, de compatriotul Stanislas Wawrinka. Demn de mentionat este faptul ca Roger nu a pierdut, pana in acest moment, niciun set in competitia pariziana.

Roger a avut nevoie de o ora si 46 de minute pentru a-l depasi pe Wawrinka. Fostul lider mondial a evoluat foarte bine si nu i-a dat lui Stanislas prea multe sperante. A fost 6-3 (dupa 25 de minute), 6-2 (dupa 31 de minute) si 7-5 (dupa 50 de minute).

Intr-o alta partida a zilei, Fabio Fognini (Italia) l-a invins pe Albert Montagnes in cinci seturi: 4-6, 6-4, 3-6, 6-3, 11-9.

Masculin, optimi de finala:

Roger Federer - Stanislas Wawrinka 6-3, 6-2, 7-5
Fabio Fognini - Albert Montagnes 4-6, 6-4, 3-6, 6-3, 11-9
Novak Djokovic - Ricard Gasquet 6-4, 6-4, 6-2.

Turneul feminin:

Anastasia Pavlyuchenkova - Vera Zvonareva 7-6(4), 2-6, 6-2
Francesca Schiavone - Jelena Jankovic 6-3, 2-6, 6-4
Marion Bartoli - Gisela Dulko 7-5, 6-1
Svetlana Kuznetsova - Daniela Hantuchova 6-7(6), 6-3, 6-2.

1227 vizualizari

cam asta a fost parcursul usor a lui Federer (Luni, 30 mai 2011, 17:05)

george [anonim]

urmeaza partida cu Ferer care va fi mult mai dificila iar daca trece de Ferer va juca cu Djokovic.