Victor Hanescu a avut nevoie de patru seturi pentru a-l elimina pe francezul Benoit Paire, in turul inaugural la Internationalele de tenis ale Frantei. Hanescu a castigat setul inaugural cu 7-5, l-a cedat pe urmatorul (4-6), apoi a preluat conducerea (6-1), pentru a obtine calificarea in tie-break-ul setului 4 (la 4).

Hanescu, in calea recordurilor lui DjokoviciFoto: Reuters

In urmatorul meci, Hanescu il va intalni pe Novak Djokovici, autorul unui sezon de exceptie in circuitul profesionist: neinvins in acest an, "Nole" a debutat la Paris cu o victorie fara emotii in fata olandezului Thiemo de Bakker (6-2, 6-1, 6-3), in 90 de minute - a fost a 38-a victorie consecutiva reusita de Djokovici in turneele ATP: sarbul se apropie de recordul lui John McEnroe (42 de meciuri fara infrangere, record stabilit in 1984).

Fara emotii a debutat si Roger Federer - 6-3, 6-4, 7-6 contra lui Feliciano Lopez, jucator care nu a reusit sa-l invinga vreodata pe elvetian (in 9 intalniri). In turul 2, Federer are ca adversar un jucator mai putin cunoscut - francezul Maxime Teixeira, numarul 185 ATP.

Marele perdant al zilei este cehul Tomas Berdych - semifinalistul editiei 2010 a pierdut in fata fracezului Stephane Robert (140 ATP): Berdych castigase primele doua seturi, dar a cazut inexplicabil - francezul a egalat la seturi, a salvat o minge de meci, apoi a castigat mansa decisiva cu 9-7.