David Ferrer, favorit numarul patru, s-a calificat in sferturile turneului de la Barcelona (dotat cu premii totale in valoare de 1.550.000 de euro) dupa ce l-a invins pe Victor Hanescu. Numarul 66 in clasamentul ATP, Victor nu a putut sa-i faca fata lui David, romanul cedand in doua seturi, scor 6-3, 6-2.

Victor HanescuFoto: Agerpres

Finalist in ultimul turneu Masters (nr. cel de la Monte Carlo), Ferrer a reusit primul break al disputei in game-ul cu numarul sapte. Ibericul si-a adjudecat setul cu scorul de 6-3, dupa 37 de minute de joc.

Spaniolul a condus ostilitatile si in setul al doilea, unul in care Ferrer a venit des la fileu, punandu-l astfel in dificultate pe Victor. Romanul si-a pierdut de doua ori serviciul (la 2-2 si la 4-2), iar David s-a impus cu 6-2 (dupa o partida care a durat o ora si cinci minute).

Hanescu si Ferrer s-au mai intalnit o singura data de-a lungul timpului, spaniolul castigand in patru seturi la Wimbledon, in anul 2004.

Puncte castigatoare: 38-56.

Pentru evolutia din turneul de la Barcelona, Victor Hanescu va incasa un cec de 19.230 de euro si 45 de puncte in clasamentul ATP.