Cupa Davis: Argentina - Romania 3-0/ Inapoi la baraj

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 martie 2011, 16:55 Sport | Tenis


Hanescu si Tecau: parteneri in Cupa Davis, posibil adversari in Australia
Foto: AGERPRES
Perechea Juan Ignacio Chela/ Eduardo Schwank a castigat de-o maniera categorica partida cu dublul roman Victor Hanescu/ Horia Tecau, scor 6-2, 7-6(8), 6-1. In urma acestui rezultat, Argentina si-a asigurat calificarea in turul II al Cupei Davis, in timp ce Romania se intoarce in barajul de ramanere in Grupa Principala a competitiei. 

Disputa de dublu de la Buenos Aires a inceput foarte bine pentru gazde, Chela si Schwank castigand fara prea mari emotii primul set, scor 6-2. Argentinienii s-au sincronizat perfect, au servit bine si au beneficiat de suportul unui public dezlantuit. Din pacate pentru noi, Victor si Horia au gresit mult prea multe mingi, cei doi parand in unele momente neputinciosi in fata jocului avantat al gazdelor. 

Setul doi a fost unul spectaculos in care perechea Tecau-Hanescu a reusit doua break-uri. De fiecare data insa argentinienii au revenit si au bifat rebreak-ul. Interesant este faptul ca romanii au servit la scorul de 5-4 in favoarea lor. Pana la urma, s-a ajuns in tie-break, acolo unde tricolorii au salvat patru mingi de set. Pe fondul unor nesincronizari, Chela si Schwank au castigat cu 10-8.

Setul al treilea a fost unul in totalitate la discretia argentinienilor, Chela si Schwank castigand cu 6-1. In urma acestui succes de la dublu, Argentina a obtinut biletele pentru turul al doilea al competitiei, in timp ce Romania se intoarce in barajul Grupei Mondiale a Cupei Davis.

Intalnirea Argentina - Romania se disputa la "Parque Roca", din Buenos Aires, suprafata de joc fiind zgura.

S-au disputat vineri:

David Nalbandian-Adrian Ungur 6-3, 6-2, 5-7, 6-4

Juan Monaco-Victor Hanescu 7-6, 1-6, 6-1, 6-1

S-a disputat sambata:

Juan Ignacio Chela/ Eduardo Schwank - Victor Hanescu/ Horia Tecau 6-2, 7-6(8), 6-1

Se vor juca duminica:

David Nalbandian - Victor Hanescu
Juan Monaco - Adrian Ungur.


Citeste mai multe despre   


















1795 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ce trista echipa avem... (Sâmbătă, 5 martie 2011, 18:30)

    egroeg [anonim]

    mai bine trimiteau o echipa de juniori sau de fete
    sa ne reprezinte.
  • +2 (2 voturi)    
    Relaxatii sportului romanesc (Sâmbătă, 5 martie 2011, 18:42)

    Bubu [anonim]

    Parca - inainte de primul meci - Pavel spunea ca sunt relaxati... Acum vor fi si mai relaxati!

    Prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul!
  • +1 (1 vot)    
    penibil (Sâmbătă, 5 martie 2011, 18:44)

    nixon [anonim]

    ce josnic au putut sa joace jucatorii nostri nu stiau cum sa termine meciul mai repede,echipa de cupa davis....
  • -1 (3 voturi)    
    (Sâmbătă, 5 martie 2011, 18:54)

    Gogu Viziru [anonim]

    Hanescu este un jucator de trei lulele,pe la turnee de 3-400 de dolari!! Jalnic.Federatia Romana de Tenis trebuie sa ii intoarca spatele definitiv, El nu mai exista pentru tenisul romanesc.. Daca nu avem jucatori, mai bine sa nu mai participam la Cupa Davies. Unde sunt celebrii de altadata, Tiriac si Nastase??!!
    • +2 (2 voturi)    
      Gogule n-ai cu cine , n-ai cu cine (Sâmbătă, 5 martie 2011, 19:24)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui Gogu Viziru

      De mult se stia ca Hanescu e instabil psihic in timpul meciului si cedeaza .Astazi aconfirmat.Cea ce nu inteleg este de ce federatia nu il schimba.Nici Pavel nu a fost in top 10 .
      De ce sintem in situatia asta .
      Simplu pt ca cei clasati sub Hanescu in ATP joaca cam in stilul lui adica hai , hui si nu e de mirare ca ies din turul 1 sau 2 in cel mai fericit caz.
      Cea ce este mai grav ca nu vin din spate jucatori tineri.Am vazut copii de la 12 la 16 ani care joaca bine dar renunta pt ca nu au bani sa continue.
      Spre exemplu iarna 1 ORA in sala costa 65 lei .
      La un calcul simplu de cca 2 ore/zi =4000 lei .DAca mai adugi si antrenorul ajungi la cca 1600 Euro.Vara e mai ieftin atunci cind nu ploua .
      Asta in conditiile in care salile de sport sint construite din bani publici .si normal ar trebui dsa fie gratis pt cei care fac performanta
  • 0 (2 voturi)    
    echipa de 2 lei.... (Sâmbătă, 5 martie 2011, 19:06)

    sileva [anonim]

    de la Nastase si Tiriac am avut jucatori de duzina si comentatori inervanti..
  • -1 (1 vot)    
    Catre FEDERATIE! (Sâmbătă, 5 martie 2011, 20:45)

    atenta [anonim]

    NU mai vrem VEDETE. Ele nu au viitor!
    Mai bine tineret, copii, etc. EI NE POT FACE SA VISAM.
    CEILALTI (ca cei de azi) SA VOMAM!

    RUSINE! RUSINE ! RUSINE ! De 3 ori RUSINE!
    (pt rosu--galben--albastru)
  • -1 (1 vot)    
    natie mediocra (Sâmbătă, 5 martie 2011, 21:13)

    gopo [anonim]

    suntem aici in sport din cauza aceluiasi motiv care i-a facut pe altii sa spuna la revolutie 'a explodat mamaliga'. nu faci performanta fara daruire si talent.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru toti cei care comenteaza (Sâmbătă, 5 martie 2011, 23:54)

    stefan ungureanu [anonim]

    1. Romania nu este o natie mediocra (nu stiu daca poti spune asta despre o tara, fiecare are parti bune si rele)
    2. Din cauza negativismului vostru prostesc, nu puteti vedea mai departe de lungul nasului. Toata lumea vrea numarul unu mondial dar putini sunt cei care sunt in stare sa faca fata cu infrangerea si aceia sunt adevaratii campioni
    3. Cand ati fost voi in primii 100 ai lumii la ceva...orice
    4. Joaca in primele 16 echipe ale lumii, ceea ce este mult mai sus decat avem la fotbal
    5. Viitor exista in tenisul romanesc, uitate la fete...Marius Copil un exemplu ce imi vine acum
    6. Conditiile si atentia oferita de Romania tenisului sunt la un nivel foarte scazut
    7. Prefer sa fiu un tampit, ipocrit, orb optimist si sa cred in continuare in ei, si sa le port respect pentru ca la sfarsitul zilei il merita din plin pentru munca lor... dar la urma urmei cine ma intrebat pe mine ce cred... mie doar rusine de comentariile voastre
  • 0 (0 voturi)    
    Dormiti linistiti sov vegheaza pentru voi (Duminică, 6 martie 2011, 10:13)

    SOS [anonim]

    Atata timp cat in loc sa se construiasca, se fura, nu vom avea nici un rezultat. Culegem acum si din pacate vom culege si in viitor, ceea ce am semanat. Adica vant (se poate face si o analogie cu sov, pt ca va mai aduceti aminte reclama aia - dormi linistit SOV vegheaza pentru tine !!!).