Raluca Olaru s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Marsilia. Jucatoarea romanca s-a impus, joi, in fata sportivei spaniole, Silvia Soler-Espinosa, scor 6-2, 6-2. In turul urmator, Olaru o va intalni pe sportiva italianca Tathiana Garbin.

Favorita numarul sase, Raluca Olaru a trecut usor de adversara sa din optimi, dar va avea un meci greu in fata jucatoarei de tenis italience, cap de serie numarul trei. Garbin s-a calificat in sferturi dupa ce Andreja Klepac (Slovenia) a abandonat in setul secund.

Monica Niculescu nu a avut aceeasi evolutie buna ca a conationalei sale si, in ciuda faptului ca era favorita la castigarea turneului, a pierdut in fata jucatoarei Timea Bacsinszky (Elvetia), scor 3-6, 0-6.