Jannik Sinner coninuă forma excelentă arătată în ultimele luni, italianul reușind calificarea în sferturile turneului ATP Monte Carlo, după ce l-a învins pe germanul Jan Lennard Struff (25 ATP), scor 6-4, 6-2.

Jannik SinnerFoto: Alessandra Tarantino / AP / Profimedia

Jan Lennard Struff, eliminat de Jannik Sinner la ATP Monte Carlo

Clasat pe locul al doilea în ierarhia mondială, Jannik Sinner a ajuns la opt victorii consecutive în circuitul ATP.

Italianul a disputat în 2024 nu mai puțin de 25 de partide, dintre care a câștigat 24, singura excepție fiind înfrângerea în fața lui Carlos Alcaraz în semifinalele Indian Wells.

În primul set al meciului cu Struff, Sinner a controlat ostilitățile și a câștigat fără mari dificultăți, deși a cedat patru gameuri.

Setul al doilea a fost însă la discreția sa, iar calificarea a fost bifată după o oră și 18 minute de joc.

În sferturile de finală, Jannik Sinner va întâlni câștigătorul dintre danezul Holger Rune (7 ATP) și bulgarul Grigor Dimitrov (9 ATP).

ATP Masters 1000 Monte Carlo se desfășoară în perioada 7-14 aprilie pe zgură și oferă premii totale în valoare de 5.950.575 de dolari. Campionul en-titre este rusul Andrey Rublev, în timp ce Rafael Nadal este liderul autoritar al trofeelor cucerite: 11.

După retragerea lui Carlos Alcaraz, principalii favoriți la ATP Monte Carlo sunt Novak Djokovic și Jannik Sinner.