​Alexander Zverev s-a oprit în optimile de finală ale turneului „ATP Masters 1000” de la Monte Carlo, învins în două seturi de grecul Stefanos Tsitsipas (12 ATP), scor 7-5, 7-6(3).

Alexander ZverevFoto: Marco Alpozzi/LaPresse / Shutterstock Editorial / Profimedia

Alexander Zverev, eliminat după un set spectaculos la ATP Monte Carlo

Al cincilea favorit la Monte Carlo, Alexander Zverev a fost aproape să întoarcă incredibil soarta partidei cu Tsitsipas.

Duelul echilibrat din primul set s-a terminat în favoarea grecului, care a câștigat două gameuri la rând și a evitat un eventual tiebreak.

Setul al doilea a avut însă o desfășurare spectaculoasă. Stefanos Tsitsipas a început perfect și a dus scorul la 5-0, „reușind” să rateze și două mingi de meci.

Zverev a revenit cu cinci gameuri câștigate consecutiv, a egalat situația și a trimis setul la tiebreak, unde însă a cedat cu scorul de 7-3.

În sferturile de finală, Tsitsipas îl va întâlni pe Karen Khachanov (17 ATP).

ATP Masters 1000 Monte Carlo se desfășoară în perioada 7-14 aprilie pe zgură și oferă premii totale în valoare de 5.950.575 de dolari. Campionul en-titre este rusul Andrey Rublev, în timp ce Rafael Nadal este liderul autoritar al trofeelor cucerite: 11.

După retragerea lui Carlos Alcaraz, principalii favoriți la ATP Monte Carlo sunt Novak Djokovic și Jannik Sinner.