​Irina Bara a reușit pentru prima oară după mult timp să lege două victorii pe tabloul principal al unui turneu „WTA 250”, sportiva noastră calificându-se în sferturile de la Bogota, după un meci dramatic cu finalista din 2022.

Irina BaraFoto: Vid Ponikvar / Sportida / Sipa Press / Profimedia

Irina Bara a învins-o pe Laura Pigossi la WTA Bogota

Bara (178 WTA) a dat în optimile competiției din Columbia peste Laura Pigossi (119 WTA), iar victoria a venit după trei ore și 22 de minute, scor 3-6, 7-6(3), 6-4.

Jucătoarea din Brazilia a început mai bine meciul și a câștigat primul set cu 6-3, iar în cel secund a condus cu break (4-2, 5-3 și 6-5).

Irina a salvat o minge de meci la scorul de 4-5, s-a impus în tiebreak, iar apoi a avut câștig de cauză în decisiv, scor 6-4.

• Prin calificarea în sferturi, Irina Bara și-a assigurat un premiu în valoare de 6.608 de dolari și 54 de puncte WTA.
  • Grație parcursului de la Bogota, Bara se află pe locul 153 în clasamentul WTA Live.
  • Irina se va duela în sferturi cu Sara Errani (117 WTA), după ce aceasta a eliminat-o pe Sara Sorribes Tormo, scor 6-2, 4-6, 6-4. Italianca a fost cel mai sus pe locul 5 WTA (mai 2013) și are în palmares o finală de Roland Garros (2012).
  • România mai este reprezentată la Bogota și de Anca Todoni (217 WTA). Venită din calificări, aceasta va da în optimi peste Camila Osorio (85 WTA / favorită 6).

WTA Bogota, sferturi de finală

Bouzkova (1) / Baptiste - Jones / Siegemund (7)

Bucșa (4) - Rakhimova (8)

Bara - Errani

Osorio (6) / Todoni - Riera / Maria (2).

Copa Colsanitas Zurich este un turneu din categoria WTA 250 ce se desfășoară în perioada 1-7 aprilie. Se joacă la Bogota (Columbia), pe zgură, și este dotat cu premii totale în valoare de $267.082. Campioana en-titre este Tatjana Maria (2022, 2023).

Principalele favorite de la Bogota: Marie Bouzkova (1), Tatjana Maria (2), Sara Sorribes Tormo (3 / eliminată) și Cristina Bucșa (4).