​Irina Begu nu a reușit să câștige turneul de categorie „WTA 125” de la Antalya, sportiva noastră fiind învinsă în finală de spaniola Jessica Bouzas Maneiro.

Irina BeguFoto: Brenton EDWARDS / AFP / Profimedia

Irina Begu, salt de 11 poziții după turneul WTA 125 de la Antalya

Românca și iberica erau vecine de clasament la începutul acestei competiții (locurile 126 și 127), iar meciul din ultimul act a fost unul echilibrat.

Jessica Bouzas Maneiro a obținut victoria după două ore și jumătate de joc, scor 6-2, 4-6, 6-2.

• Pentru prezența în finală, Begu (cap de serie 4) va primi 8.000 de dolari și 81 puncte în ierarhia WTA de simplu.
  • Grație parcursului de la Antalya, Irina se află pe locul 115 în clasamentul WTA Live (salt de 11 poziții).
  • Înaintea competiției din Turcia, jucătoarea noastră nu mai evoluase de la US Open 2023, atunci când a fost învinsă în runda inaugurală de Tamara Korpatsch, scor 3-6, 2-6.

Megasaray Hotels Open din Antalya a fost un turneu de categorie WTA 125 și a oferit premii totale în valoare de 115.000 de dolari. Competiția s-a disputat pe zgură.