Gabriela Ruse a obținut calificarea în sferturile turneului „ITF W75” de la Trnava, după ce a învins-o joi pe Renata Jamrichova.

Gabriela RuseFoto: Noushad Thekkayil/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Gabriela Ruse a învins-o pe Renata Jamrichova la ITF Trnava

Favorită 8 a competiției din Slovacia, Ruse a avut nevoie de o oră și 45 de minute pentru a se impune în fața reprezentantei gazdelor (811 WTA, 16 ani), scor 7-5, 6-4.

Jamrichova a comis 13 duble greşeli în acest meci.

În sferturi, Ruse (171 WTA) se va duela în runda următoare cu învingătoarea partidei dintre croata Jana Fett (174 WTA) şi franțuzoaica Kristina Mladenovic (282 WTA).

Gabriela a fost prezentă și pe tabloul de dublu, unde a făcut echipă cu Miriam Bulgaru, dar cele două românce au pierdut în runda inaugurală în fața echipei Weronika Falkowska/Fanni Stollar (Polonia/Ungaria - favorite 4), scor 7-5, 3-6, 10-4.