​Turneul ATP de la Los Cabos (de categorie 250) și-a aflat campionul din 2024, iar acesta este ocupantul locului 40 din ierarhia mondială. Jordan Thompson a dus până la capăt munca și a ridicat trofeul după ce l-a învins în finală pe Casper Ruud, al patrulea favorit al competiției din Mexic.

Jordan Thompson Foto: ALFREDO ESTRELLA / AFP / Profimedia

Jordan Thompson, campion la Los Cabos după victoria împotriva lui Casper Ruud

A fost nevoie de puțin peste două ore (două ore și 3 minute) pentru ca australianul să cucerească unul dintre cele mai importante trofee din carieră. Thompson l-a depășit pe Ruud în două seturi, scor 6-3, 7-6(4).

„Am stat atât de multe ore pe teren în această săptămână. În sferturi, am fost la un pas să pierd 6-0, 6-0, iar acum ridic trofeul deasupra capului. E un miracol, iar Los Cabos a devenit locul meu favorit de pe pământ” - Jordan Thompson.

Traseul lui Jordan Thompson până la cucerirea trofeului:

6-3, 7-6(4) cu Casper Ruud (finală)

7-5, 4-6, 7-6(2) cu Alexander Zverev (semifinale)

0-6, 7-6(1), 7-5 cu Alex Michelsen (sferturi)

7-6(5), 6-3 cu Emilio Nava (optimi)

6-4, 6-3 cu Ernesto Escobero (Turul I)

• În acest sezon, Jordan Thompson (29 de ani) are următoarele rezultate: semifinale la Brisbane, turul doi la Adelaide, turul doi la Australian Open, sferturi la Dallas, sferturi la Delray, campion la Los Cabos (are 7 victorii și 4 înfrângeri în 2024).

Turneul de la Los Cabos a făcut parte din categoria ATP 250, a avut premii totale în valoare de $915.245 și s-a disputat pe hard.