Aryna Sabalenka a fost eliminată în turul al doilea la WTA Dubai, după ce a fost învinsă în trei seturi de Donna Vekic, scor 7-6(5), 3-6, 0-6.

Aryna SabalenkaFoto: Andy Wong / AP / Profimedia

Aryna Sabalenka, eliminată de Donna Vekic la WTA Dubai

Donna Vekic (31 WTA) a produs surpriza zilei la Dubai și a eliminat-o în turul doi pe Aryna Sabalenka (2 WTA).

Jucătoarea din Croația a revenit după ce a pierdut primul set la tiebreak și a câștigat actul al doilea, trimițând meciul în decisiv.

În setul trei, Donna Vekic a jucat fantastic și i-a administrat fostei lidere WTA un 6-0.

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 18-24 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $3.211.715. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar campioana en-titre este Barbora Krejcikova.

Principalele favorite de la Dubai: Iga Swiatek (1), Aryna Sabalenka (2/eliminată), Coco Gauff (3), Elena Rybakina (4), Ons Jabeur (5/forfait), Qinwen Zheng (6), Marketa Vondrousova (7), Maria Sakkari (8).