Revenită în circuit după un an și trei luni de pauză, multipla câștigătoare de Grand Slam Naomi Osaka a trecut și de turul al doilea la WTA Doha.

Naomi OsakaFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Naomi Osaka, încă o victorie la WTA Doha, după revenirea în circuit

Ajunsă pe locul 747 mondial după pauza lungă datorată problemelor de sănătate și apoi nașterii, Naomi Osaka a mai reușit o victorie la turneul „WTA 1000” de la Doha.

Dacă în primul tur reușea să o elimine pe Caroline Garcia, fosta lideră mondială a trecut în două seturi și de ceha Petra Martic, scor 6-4, 7-6(9).

În optimile de finală, Osaka o va întâlni pe ucraineana Lesia Tsurenko (37 WTA).

Rezultatele zilei la WTA Doha

M. Kostyuk – A. Pavlyuchenkova 1-2 (Marta Kostyk s-a retras)

Q. Zheng – M. Linette 6-2, 2-6, 6-3

P. Badosa – L. Fernandez 6-0, 2-6, 3-6

E. Navarro – E. mertens 6-1, 6-3

Xin. Wang – V. Azarenka 6(2)-7, 2-6

L. Noskova – M. Sakkari 3-6, 7-6(2), 7-5

D. Collins – M. Bouzkova 6-4, 7-5

E. Andreeva – E. Alexandrova 0-6, 6-3, 1-6 A.

Potapova – K. Pliskova 1-6, 7-5, 4-6

K. Siniakova – C. Gauff 6-2, 6-4

A. Kalinina – J. Ostapenko 0-6, 3-6

O. Jabeur – L. Tsurenko 3-6, 2-6

P. Martic – N. Osaka 3-6, 6(9)-7

L. Zhu – E. Rybakina 2-6, 1-6

Qatar TotalEnergies Open 2024 are loc în perioada 11-17 februarie. Turneul se joacă la Doha, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și oferă premii totale în valoare de $3.211.715. Campioana en-titre este Iga Swiatek (2022, 2023), iar Simona Halep s-a impus în 2014.

Principalele favorite de la WTA Doha: Iga Swiatek (1), Coco Gauff (2), Elena Rybakina (3), Ons Jabeur (4), Qinwen Zheng (5), Marketa Vondrousova (6), Maria Sakkari (7), Jelena Ostapenko (8).