Sorana Cîrstea a fost eliminată în sferturile turneului de la Abu Dhabi, după ce a fost învinsă în două seturi de Daria Kasatkina, scor 6-2, 6-0.

Sorana CirsteaFoto: COREY SIPKIN / AFP / Profimedia

Sorana Cîrstea a fost învinsă de Daria Kasatkina în sferturi la Abu Dhabi

Venită după două victorii entuziasmante, Sorana Cîrstea a fost eliminată în cele din urmă în sferturile turneului WTA de la Abu Dhabi.

Jucătoarea clasată pe locul 26 în ierarhia WTA a fost învinsă în două seturi de Daria Kasatkina (14 WTA), într-un meci încheiat de rusoaică într-o oră și 15 minute.

Pentru Kasatkina, urmează un duel în semifinale cu Beatriz Haddad Maia (13 WTA), cea care a învins-o în sferturi pe Ons Jabeur (6 WTA), scor 6-3, 6-4.

WTA Abu Dhabi, rezultatele zilei

Barbora Krejcikova (4) - Liudmila Samsonova (8) 5-7, 4-6

Elena Rybakina (1) - Cristina Bucșa 6-1, 6-4

Beatriz Haddad Maia (6) - Ons Jabeur (2) 6-3, 6-4

Daria Kasatkina (7) - Sorana Cîrstea 6-2, 6-0

WTA Abu Dhabi, programul semifinalelor

Elena Rybakina (1) - Liudmila Samsonova (8)

Daria Kasatkina (7) - Beatriz Haddad Maia (6)

Mubadala Abu Dhabi Open are loc în perioada 5-11 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922.573, iar campioana en-titre este Belinda Bencic (2023).

Singura mare favorită rămasă în competiție este Elena Rybakina (1).