​Elena Rybakina s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Abu Dhabi, după ce a învins-o în trei seturi pe Danielle Collins, scor 4-6, 6-3, 6-3.

Elena RybakinaFoto: Aaron Favila / AP / Profimedia

Elena Rybakina, victorie în optimi contra Daniellei Collins

Elena Rybakina a făcut încă un pas către finala turneului WTA de la Abu Dhabi.

Principala favorită a obținut calificarea în sferturile turneului, după ce a trecut în două ore și 20 de minute de Danielle Collins (71 WTA).

Jucătoarea din Statele Unite ale Americii a câștigat primul set cu scorul de 6-4, însă Rybakina a revenit în meci și a câștigat seturile 2 și 3.

În sferturi, Elena Rybakina va întâlni câștigătoarea duelului dintre Cristina Bucșa (74 WTA) și Heather Watson (156 WTA).

Mubadala Abu Dhabi Open are loc în perioada 5-11 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $922.573, iar campioana en-titre este Belinda Bencic (2023).

Principalele favorite de la Abu Dhabi sunt Elena Rybakina (1), Ons Jabeur (2), Maria Sakkari (3, eliminată) și Barbora Krejcikova.