România este condusă cu 2-0 de Grecia în play-off-ul pentru menținerea în Grupa Mondială I a Cupei Davis, după ce Nicholas David Ionel a suferit un eșec surprinzător în duelul cu Aristotelis Thanos, scor 6-4, 3-6, 2-6.

Nicholas David IonelFoto: Laurie Dieffembacq / Zuma Press / Profimedia

Nicholas David Ionel a pierdut duelul cu Aristotelis Thanos la Cupa Davis

România a bifat o performanță negativă în play-off-ul pentru menținerea în Grupa Mondială I a Cupei Davis.

Nicholas David Ionel, jucătorul român clasat pe locul 265 în ierarhia ATP, a fost învins în trei seturi de grecul Aristotelis Thanos, un sportiv clasat pe locul 1433 ATP.

Românul a câștigat primul set cu scorul de 6-4, însă adversarul acestuia a revenit și a întors soarta disputei, reușind să câștige după două ore și 19 minute.

Cupa Davis, programul întâlnirii dintre Grecia și România

Întâlnirea Grecia – România, din play-off-ul pentru menţinerea în Grupa Mondială I a Cupei Davis, are loc la Liossia Olympic Sports Hall din Atena.

Grecia - România, componența echipelor

România: Marius Copil (294 ATP la simplu), Nicholas David Ionel (265 ATP), Cezar Creţu (364 ATP), Luca Preda (1.095 ATP) şi Victor Vlad Cornea (69 ATP la dublu).

Grecia: Stefanos Tsitsipas (10 ATP), Alexandros Skorilas (753 ATP), Ioannis Xilas (1.286 ATP), Aristotelis Thanos (1.428 ATP) şi Petros Tsitsipas (95 ATP la dublu).

• Aceasta este cea de-a treia confruntare în Cupa Davis dintre cele două echipe, fiecare având câte o victorie.
  • În 1933, Grecia a învins cu 4-1, la Atena, în turul al doilea al zonei Europa.
  • România a câştigat în 1970, cu 5-0, la Bucureşti, în sferturile zonei Europa, victoriile fiind reuşite de Ilie Năstase, Ion Ţiriac, Viorel Marcu, Sever Mureşan şi perechea Ilie Năstase/Ion Ţiriac.