Jelena Ostapenko a obținut joi seară calificarea în sferturile turneului WTA de la Linz, după ce a învins-o în trei seturi pe Clara Tauson, scor 3-6, 6-4, 7-6(7).

Jelena OstapenkoFoto: Simon Bruty / AP / Profimedia

Jelena Ostapenko, victorie cu Clara Tauson la Linz

Jelena Ostapenko și-a respectat statutul de favorită în optimile turneului WTA de la Linz și a învins-o pe daneza Clara Tauson (91 WTA).

Clasată pe locul 12 în ierarhia WTA, principala favorită a avut nevoie de două ore și 23 de minute pentru a avansa în faza sferturilor, fiind nevoie de set decisiv.

Până să își adjudece victoria la tie break, Jelena Ostapenko ratase și două mingi de meci.

În sferturi, aceasta o va înfrunta pe Jodie Burrage (102 WTA), cea care a învins-o în optimi pe Jaqueline Cristian, scor 6-3, 7-6(5).

„Upper Austria Ladies Linz” face parte din categoria WTA 500, are loc în perioada 29 ianuarie - 4 februarie, pe hard, și oferă premii totale în valoare de $922.573. Campioana en-titre (din 2023) este Anastasia Potapova.