​Aryna Sabalenka a făcut un nou pas spre apărarea titlului cucerit anul trecut de la Australian Open. Sportiva din Belarus s-a calificat în finala ediției din 2024, joi, după ce a învins-o în două seturi pe Coco Gauff.

Aryna SabalenkaFoto: Andy Wong / AP / Profimedia

Aryna Sabalenka, în finala Australian Open 2024 - A trecut de Coco Gauff

Favorită 2 la începutul competiției de la Melbourne, Sabalenka s-a impus după un meci de mare luptă, scor 7-6(2), 6-4. Partida a durat o oră și 44 de minute.

Aryna a început mult mai bine meciul și a condus cu 5-2, dar Coco a revenit spectaculos câștigând patru gameuri la rând (a salvat și o minge de set). Sabalenka a recuperat breakul în ultimul moment (a egalat la 6) și s-a impus categoric în tiebreak, scor 7-2.

Cele două jucătoare au lansat mult mai bine în setul secund, dar Gauff (campioană la US Open 2023) a cedat până la urmă în al nouălea game, când Sabalenka a fructificat a cincea minge de break din această manșă. Aryna a închis apoi meciul cu serviciul, scor 6-4.

Sabalenka a fost jucătoarea care a dictat ritmul pe Rod Laver Arena: a reușit 33 de lovituri câștigătoare (22 bifate de adversară), dar a comis și mai multe erori neforțate (28-20). De cealaltă parte, Gauff a servit 5 ași, dar a comis 8 duble greșeli.

Rezumatul partidei dintre Aryna Sabalenka și Coco Gauff:

De știut:

• Sabalenka se va duela pentru trofeu chinezoaica Qinwen Zheng (15 WTA, cap de serie 12). Cele două s-au mai întâlnit la US Open 2023, iar sportiva din Belarus s-a impus în sferturi, scor 6-1, 6-4.
  • Aryna Sabalenka a redus din diferență în meciurile directe cu Gauff (4-3 pentru americancă). Coco a obținut cea mai importantă victorie a sa în finala US Open 2023.
  • Aryna a câștigat ediția din 2023 a competiției de la Melbourne, după 4-6, 6-3, 6-4 în finala cu Elena Rybakina.