​Qinwen Zheng s-a calificat pentru prima oară în carieră într-o finală de Grand Slam, după ce a pus capăt seriei de opt victorii consecutive pe care Dayana Yastremska a reușit-o la Australian Open 2024.

Qinwen ZhengFoto: William WEST / AFP / Profimedia

Qinwen Zheng, în finala Australian Open 2024 - Victorie cu Dayana Yastremska

În vârstă de 21 de ani, Zheng a avut nevoie de o oră și 36 de minute pentru a trece de sportiva din Ucraina (93 WTA, venită din calificări), scor 6-4, 6-4.

Sportiva din China a revenit după ce a fost condusă cu 2-0 în primul set, iar în cel de-al doilea a reușit breakul decisiv la scorul de 3-3.

Qinwen (favorită 12 la Melbourne) se va duela pentru trofeu cu Aryna Sabalenka. Finala feminină de la Australian Open 2024 va avea loc sâmbătă.

De știut:

• Calificarea în finală reprezintă cel mai bun rezultat al lui Zheng la un turneu de Grand Slam. Chinezoaica a mai bifat o prezență în sferturi la US Open 2023 (a fost învinsă chiar de Aryna Sabalenka, scor 6-1, 6-4).
  • Grație victoriei de joi, Zheng va pătrunde în premieră în TOP 10 WTA (ocupă locul 7 în WTA Live, dar poate urca pe 6 dacă va câștiga competiția).
  • Qinwen este antrenată de Pere Riba, cel care a ajutat-o pe Coco Gauff să câștige primul Grand Slam al carierei (US Open 2023).
  • În vârstă de 23 de ani, Yastremska se află și ea în fața celui mai bun rezultat din carieră la turneele majore, prezența în semifinale. Anterior, ucraineanca nu trecuse de optimi la un Grand Slam (Wimbledon 2019).
  • Yastremska a fost cel mai sus în clasamentul WTA pe locul 21, iar în 2021 a fost suspendată provizoriu pentru dopaj (a fost testată pozitiv la mesterolon, dar s-a ajuns la concluzia că „nu a încălcat nicio regulă”).