Ziua de marți nu a adus mari surprize pe tabloul masculin de la Australian Open 2024, cele mai importante nume care au debutat la primul Grand Slam al anului obținând și calificarea în turul al doilea.

Holger RuneFoto: Stefano Guidi / Zuma Press / Profimedia

Carlos Alcaraz, Alexander Zverev și Holger Rune, în turul doi la Australian Open 2024

Carlos Alcaraz (favorit 2) va încerca anul acesta să-și îmbunătățească cea mai bună performanță Australian Open (turul trei în 2022), iar ibericul a debutat cu o victorie în trei seturi în fața veteranului Richard Gasquet (37 de ani), scor 7-6(5), 6-1, 6-2.

Semifinalist la Melbourne în 2020, germanul Alexander Zverev (6) a pierdut primul set al meciului cu Dominik Koepfer (6-2), scor 6-4, dar a revenit și s-a impus după trei ore și un sfert de joc, scor 6-3, 7-6(3), 6-3.

Holger Rune (8) a ajuns anul trecut până în optimile Grand Slamului australian, iar acum l-a învins în runda inaugurală pe japonezul Yoshihito Nishioka (61 ATP), scor 6-2, 4-6, 7-6(3), 6-4.

Mai departe merg și Casper Ruud (11), Grigor Dimitrov (13), Tommy Paul (14), Cameron Norrie (19), Tallon Griekspoor (28) și Jiri Lehecka (32).

Singurul cap de serie eliminat marți de la Australian Open 2024 este Alexander Bublik (31), kazahul fiind învins de indianul Sumit Nagal (137 ATP), scor 6-4, 6-2, 7-6(5).

Australian Open 2024 - Tabloul masculin - Rezultatele de marți, 16 ianuarie

Arthur Cazaux - Laslo Djere 6-2, (3)6-7, 6-2, 3-6, 6-2

Arthur Fils - Jiri Vesely 4-6, 7-5, 6-2, 6-3

Giulio Zeppieri - Dusan Lajovic 6-3, 3-6, 6-3, 7-6(3)

Holger Rune (8) - Yoshihito Nishioka 6-2, 4-6, 7-6(3), 6-4

Sumit Nagal - Alexander Bublik (31) 6-4, 6-2, 7-6(5)

Juncheng Shang - Mackenzie McDonald 6-3, 1-6, 3-6, 6-4, 6-2

Thanasi Kokkinakis - Sebastian Ofner 7-6(1), 2-6, (4)6-7, 7-1, 7-6(8)

Tommy Paul (14) - Gregoire Barrere 6-2, 6-3, 6-3

Lorenzo Sonego - Daniel Evans 4-6, 7-6(8), 6-2, 7-6(4)

Alexander Zverev (6) - Dominik Koepfer 4-6, 6-3, 7-6(3), 6-3

Carlos Alcaraz (2) - Richard Gasquet 7-6(5), 6-1, 6-2.

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.