Andy Murray a părăsit Australian Open 2024 încă din runda inaugurală, iar apoi a avut o veste tristă pentru fanii săi de la Melbourne.

Andy MurrayFoto: Oscar J Barroso / Shutterstock Editorial / Profimedia

Andy Murray spune că probabil nu va mai juca la Australian Open

De cinci ori finalist al competiției (2010, 2011, 2013, 2015 și 2016), Murray a fost învins în trei seturi de Tomas Martin Etcheverry (32 ATP, favorit 30), scor 6-4, 6-2, 6-2.

După meciul de două ore și 23 de minute, Andy (44 ATP) a afirmat că aceasta a fost probabil ultima sa participare la Grand Slamul de la Melbourne.

„Este o posibilitate clară să fi fost fost ultima oară când am jucat aici. Cred că probabil din cauza modului în care a decurs meciul şi totul. În timpul jocului, încerci să-ţi ţii sub control emoţiile, să te concentrezi pe puncte, pe celelalte lucruri.

Când eşti doar la un punct de înfrângere, nu poţi crede că totul s-a terminat aşa de repede, aşa cum s-a întâmplat. Comparativ cu meciurile pe care le-am jucat aici anul trecut, simt un sentiment total opus ieşind din teren.

Aş vrea să implic mulţimea mai mult. Sunt doar dezamăgit de felul în care am jucat şi de toate celelalte. Este un mod dur, greu, de a încheia” - Andy Murray la conferinţa de presă.

În vârstă de 36 de ani, Andy Murray este fost lider ATP și are în palmares trei titluri de Grand Slam (US Open 2012, Wimbledon 2013 și 2016).

Argentinianul Etcheverry va juca în turul al doilea cu Gael Monfils (76 ATP), după ce francezul a trecut de germanul Yannick Hanfmann (52 ATP), scor 6-4, 6-3, 7-5.

Rezumatul partidei dintre Andy Murray și Tomas Martin Etcheverry:

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.