Aryna Sabalenka nu a avut niciun fel de probleme în meciul cu Ella Seidel (locul 172 WTA), nemțoaica venită din calificări fiind practic un sparring partner pentru campioana en-titre de la Melbourne (6-0, 6-1). Jucătoarea din Belarus s-a calificat în turul al doilea de la Australian Open 2024.

Aryna SabalenkaFoto: Andy Wong / AP / Profimedia

Aryna Sabalenka, victorie categorică cu Ella Seidel, scor 6-0, 6-1

Sabalenka a defilat efectiv într-un meci pe care l-a condus cap-coadă: 6-0, 6-1.

Cu ochii în lacrimi în cel de-al doilea set (la 6-0, 4-0), Seidel (18 ani) nu a avut vreo șansă împotriva favoritei doi de la Melbourne. Nemțoaica a salvat dublul „bagel” la ultimul game în care a servit.

Ella Seidel, cu ochii în lacrimi

Sursa video: Eurosport

Cu toate că a dominat cu autoritate meciul, Aryna a avut nevoie de șapte mingi de meci pentru a închide disputa. Partida a durat doar 53 de minute.

De știut:

• Aryna a avut un 2023 în care a câștigat titlul la Australian Open, a jucat semifinale la Roland Garros și Wimbledon și a cedat în finală la US Open.

Sferturi de finală, dacă favoritele își vor respecta statutul

Iga Swiatek (1) - Marketa Vondrousova (7)

Elena Rybakina (3) - Jessica Pegula (5)

Maria Sakkari (8) - Coco Gauff (4)

Ons Jabeur (6) - Aryna Sabalenka (2).

Australian Open 2024 are loc în perioada 14-28 ianuarie. Campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Aryna Sabalenka.