Yulia Putintseva (ocupanta locului 64 în lume) a reușit la turneul de la Hobart una dintre revenirile anului (deși 2024 de-abia a început), sportiva venită din calificări câștigând un meci pe care „l-a început” practic de la 0-6, 0-4.

Yulia PutintsevaFoto: Manu Fernandez / AP / Profimedia

Yulia Putintseva a câștigat un meci în care a fost condusă cu 6-0, 4-0 de Elisabetta Cocciaretto

Duelul cu Elisabetta Cocciaretto (locul 45 WTA) de la Hobart va rămâne cu siguranță mereu în mintea Yuliei.

Sportiva care reprezintă Kazahstanul a început cum se nu se poate mai rău meciul: a cedat primul set cu 6-0 (după doar 19 minute), iar lucrurile nu au dat semne că se vor schimba nici în al doilea set.

Aflată la conducerea partidei, Cocciaretto s-a desprins până la 4-0, iar partida părea una care se va încheia lejer sub o oră de joc.

De la 0-6, 0-4 și 15-30, Putintseva a pus în scenă o revenire pe care era greu să o poată crede cineva.

S-a trezit din letargie, a început să servească mai bine, să greșească mai puțin, iar game cu game a mutat neîncrederea în terenul adversarei.

Pentru ca opera să fie una desăvârșită, Putintseva a salvat și o minge de meci la 3-5 în setul al doilea. Scăpată cu bine din situația dificilă, Yulia a câștigat manșa cu 7-5, iar decisivul i-a revenit la tie-break, scor 7-4.

Meciul câștigat de Putintseva (scor 0-6, 7-5, 7-6(4)) a durat două ore și 20 de minute.

În optimile de la WTA Hobart, Putintseva va da peste favorita 5, Marie Bouzkova.

Hobart International are loc în perioada 8-13 ianuarie, pe hard, face parte din categoria WTA 250, are premii totale în valoare de $267.082, iar campioana en-titre este Lauren Davis (2023).