Italia a egalat Serbia în semifinalele Cupei Davis, scor 1-1, după ce ​Jannik Sinner l-a învins dramatic pe Novak Djokovic, în trei seturi, scor 6-2, 2-6, 7-5.

Jannik SinnerFoto: Antonio Calanni / AP / Profimedia

Italia - Serbia 1-1, după ce Jannik Sinner l-a învins pe Novak Djokovic

În primul meci al zilei, Miomir Kecmanovic a trecut în trei seturi de Lorenzo Musetti, scor 6(7)-7, 6-2, 6-1.

Jannik Sinner a relansat lupta pentru locul în finala Cupei Davis, după ce a trecut extraordinar de Novak Djokovic, la capătul unui meci încheiat în două ore și 35 de minute.

Italianul clasat pe locul 4 în ierarhia ATP a câștigat primul act cu scorul de 6-2, însă liderul mondial a revenit în meci și a câștigat setul secund, cu 6-2.

În decisiv, lupta a fost una nebună, iar când Nole era aproape de victorie, Sinner a reușit să salveze 3 mingi consecutive de meci (la scorul de 4-5 și 0-40).

A fost momentul psihologic al partidei, iar italianul s-a impus în cele din urmă și a lăsat soarta calificării în seama disputei la dublu.