FC Barcelona a pierdut puncte importante în lupta pentru titlul de campioană din LaLiga, catalanii remizând, scor 2-2, pe terenul penultimei clasate, Granada. Trupa lui Xavi a fost nevoită să revină de la 0-2 în meciul contând pentru etapa cu numărul nouă.

XaviFoto: Nderim Kaceli / Enne Images / Avalon / Profimedia

Barcelona, doar remiză pe terenul celor de la Granada

Granada a avut parte de un start de meci perfect: Bryan Zaragoza a deschis scorul încă din primul minut.

Gazdele și-au mărit avantajul după ce același Bryan Zaragoza a punctat în minutul 29.

La pauză s-a intrat cu scorul de 2-1, după ce Lamine Yamal a marcat în prelungirile primei reprize (45+1).

Egalarea a venit târziu, în minutul 85, atunci când Sergi Roberto a înscris.

Barcelona a marcat în minutul 94, dar reușita lui Joao Felix a fost anulată de VAR, pe motiv de offside.

În urma acestui rezultat, Barcelona se află doar pe locul trei în clasament, cu 21 de puncte. Liderul Real Madrid are 24 de puncte, iar surprinzătoarea Girona se găsește pe 2, cu 22 de puncte acumulate.