Veronika Kudermetova este noua campioană de la WTA Tokyo, rusoaica trecând surprinzător în finală, scor 7-5, 6-1, de Jessica Pegula (a doua favorită a întrecerii).

Veronika KudermetovaFoto: Mike Stobe / Getty images / Profimedia

Jessica Pegula, a doua favorită, învinsă - Veronika Kudermetova, noua campioană de la WTA Tokyo

Kudermetova (locul 19 mondial) a avut câștig de cauză după un meci de o oră și 24 de minute.

Marile probleme ale americancei au plecat în primul rând de la serviciu. Jessica a avut o zi slabă de la lansare: a câștigat doar 42.3% din punctele jucate cu primul și 58.1% cu cel de-al doilea serviciu.

În plus, americanca nu a putut face diferența nici de la retur, procentajele de reușită fiind și ele modeste.

În urma acestui succes, Kudermetova are 2-0 în meciurile cu Pegula (cealaltă victorie a venit tot anul acesta, la Madrid, în sferturi).

Rusoaica și-a trecut în CV al doilea titlu al carierei, după cel obținut în 2021 la Charleston.

Veronika a mai disputat de-a lungul timpului alte patru finale: 2022 - Melbourne 250, Dubai, Istanbul și în 2021 - Abu Dhabi.

Toray Pan Pacific Open Tennis (Tokyo) a avut loc în perioada 25 septembrie - 1 octombrie, pe hard, a făcut parte din categoria WTA 500 și a avut premii totale în valoare de $780.637.