Jaqueline Cristian a obținut prezența în sferturile de finală ale turneului WTA Țiriac Foundation Trophy, după ce a învins-o în două seturi pe Andreea Mitu, scor 6-1, 6-2.

Jaqueline CristianFoto: Rob Prange/Dppi / Zuma Press / Profimedia

Jaqueline Cristian, victorie împotriva Andreei Mitu în optimile WTA Țiriac Foundation Trophy

Jaqueline Cristian (98 WTA) s-a calificat fără emoții în sferturile turneului WTA Țiriac Foundation Trophy.

A treia favorită a învins-o în două seturi pe Andreea Mitu (309 WTA), la capătul unui meci ce a durat o oră și 18 minute.

Surpriza zilei s-a produs la meciul dintre Ana Bogdan și Astra Sharma. Principala favorită a pierdut disputa împotriva sportivei din Australia.

WTA Țiriac Foundation Trophy, tablou sferturi

Astra Sharma (216 WTA) - Anna Bondar (110 WTA)

Jaqueline Cristian (98 WTA) - Maria Lourdes Carle (173 WTA)

Noma Noha Akugue (165 WTA) - Sara Errani (115 WTA)

Darja Semenistaja (143 WTA) - Anca Alexia Todoni (281 WTA)

WTA Țiriac Foundation Trophy este un turneu din categoria WTA 125. Acesta este dotat cu premii totale în valoare de 115.000 de dolari şi este găzduit de Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti.