Ana Bogdan s-a oprit în optimile turneului WTA Țiriac Foundation Trophy, după ce a fost învinsă în trei seturi de Astra Sharma, scor 7-6(2), 6-7(3), 5-7.

Ana BogdanFoto: Steven Paston / PA Images / Profimedia

Ana Bogdan, învinsă în optimi de Astra Sharma la WTA Țiriac Foundation Trophy

Ana Bogdan, principala favorită a turneului WTA Țiriac Foundation Trophy, a fost eliminată în faza optimilor.

Sportiva clasată pe locul 62 în ierarhia WTA a fost învinsă în trei seturi de Astra Sharma, asta deși a câștigat primul set la tiebreak.

Setul al doilea a fost la fel de încins, însă de această dată câștig de cauză a avut jucătoarea din Australia, care s-a impus tot la tiebreak.

S-a ajuns în setul decisiv, unde s-a jucat de la egal la egal. După 3 ore și 43 de minute, ocupanta locului 216 WTA s-a impus și a avansat în faza optimilor, acolo unde o va întâlni pe Anna Bondar (110 WTA).