Venus Williams și Barbora Krejcikova sunt cele mai cunoscute nume care au părăsit marți tabloul feminin de la US Open 2023, cele două câștigătoare de Grand Slam fiind învinse în primul tur.

Venus WilliamsFoto: Aaron Doster / Getty images / Profimedia

Venus Williams (43 de ani), învinsă de Greet Minnen la US Open 2023

În vârstă de 43 de ani, Venus a jucat 100 de meciuri la US Open (a triumfat în 2000 și 2001), dar cea mai drastică înfrângere a suferit-o în fața belgiencei Greet Minnen, sportivă clasată pe locul 97 mondial și care câștigase doar 4 meciuri la turneele de Grand Slam (a suferit 12 înfrângeri).

Beneficiară a unui wildcard, Williams (ajunsă pe locul 410 WTA) a rezistat doar o oră și un sfert în runda inaugurală de la Flushing Meadows și a pierdut cu 6-1, 6-1.

Venus a jucat prima ei finală la US Open pe data de 7 septembrie 1997, când Greet Minnen împlinea 25 de zile de viață.

Williams a surprins la conferința de presă spunând că Greet Minnen poate ajunge lideră mondială sau poate chiar câștiga un Grand Slam. Belgianca a fost cel mai sus pe locul 47 WTA, iar cea mai bună performanță la turneele majore este prezența în turul trei (US Open 2021).

Minnen se va duela în turul următor cu Sachia Vickery (204 WTA), după ce americanca a trecut de croata Donna Vekic (favorită 21), scor 2-6, 7-5, 6-2.

Lucia Bronzetti a eliminat-o pe Barbora Krejcikova de la US Open

Lucia Bronzetti (76 WTA), sportivă care a câștigat un singur meci la turneele de Grand Slam (la Australian Open 2022), a furnizat surpriza zilei eliminând-o pe Barbora Krejcikova (campioana Roland Garros 2021), scor 6-4, 7-6(3).

Sportiva din Cehia, sfertfinalistă la Flushing Meadows în 2021, a revenit de la 4-0 în setul secund, dar a cedat până la urmă în tiebreak.

Italianca Bronzetti va da în runda următoare peste Eva Lys (Germania, 143 WTA), jucătoare venită din calificări.

US Open 2023 are loc în perioada 28 august - 10 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi zi de zi pe HotNews.ro. Campionii en-titre sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek.