Aryna Sabalenka, favorita numărul doi în Canada, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului „WTA 1000” de la Montreal de Liudmila Samsonova (18 WTA), după 7-6(2), 4-6, 6-3.

Aryna SabalenkaFoto: Han Yan / Xinhua News / Profimedia

Aryna Sabalenka, învinsă de Liudmila Samsonova la WTA Montreal

După un prim set disputat de la egal la egal, cele două jucătoare au ajuns la tiebreak, unde rusoaica s-a impus categoric: 7-2.

Setul al doilea i-a aparținut Arynei Sabalenka, care a reușit să câștige trei gameuri la rând, a condus cu 4-2 și a trimis meciul în decisiv.

Setul al treilea a avut însă un alt scenariu, cu Samsonova în control total, iar jucătoarea numărul doi a lumii s-a văzut eliminată încă din faza optimilor.

În sferturile de finală, Liudmila Samsonova va întâlni câștigătoarea dintre Petra Kitova și Belinda Bencic.

„Omnium Banque Nationale” are loc anul acesta la Montreal, în perioada 7-13 august, face parte din categoria WTA 1000 și oferă premii în valoare de 2.788.468 de dolari. Campioana en-titre la simplu este Simona Halep (2022), în timp ce la dublu s-au impus americancele Coco Gauff și Jessica Pegula.