Carlos Alcaraz a făcut pasul în sferturile Mastersului de la Toronto, liderul ATP trecând după un meci de trei seturi (au fost două tiebreakuri) de Hubert Hurkacz (favorit 15).

Carlos AlcarazFoto: Julian Avram / Icon Sportswire / Profimedia

Carlos Alcaraz, în sferturi la ATP Toronto - Victorie cu Hubert Hurkacz

Așa cum era de așteptat, meciul a fost unul în care serviciul a fost o armă foarte importantă.

Un singur break a făcut diferența în primul set (6-3) în favoarea polonezului, iar următoarele două manșe au avut nevoie de tiebreakuri pentru a putea fi stabilit un învingător.

Mai inspirat în momentele de tensiune, Carlos a avut câștig de cauză în ambele tiebreakuri (7-2, 7-3), iar victoria s-a conturat după două ore și 41 de minute.

A fost un meci strâns, de mare angajament fizic, un duel decis la câteva puncte.

În sferturi, pentru Alcaraz urmează o partidă contra lui Tommy Paul (americanul este cap de serie 12 la Toronto).