Aryna Sabalenka s-a calificat în sferturi la Wimbledon, după o victorie în două seturi împotriva Ekaterinei Alexandrova, scor 6-4, 6-0.

Aryna SabalenkaFoto: Thomas COEX / AFP / Profimedia

Aryna Sabalenka, în sferturi la Wimbledon după încă un meci foarte bun

Aryna Sabalenka își continuă parcursul de senzație de la Wimbledon, iar luni bielorusa a obținut calificarea în sferturile turneului.

Sabalenka a trecut în doar o oră și 13 minute de Ekaterina Alexandrova (22 WTA), în urma unui meci foarte bun făcut de câștigătoarea Australian Open.

Dacă în primul set Aryna Sabalenka a întâmpinat mici dificultăți cu Alexandrova, în actul secund, jucătoarea clasată pe locul 2 în ierarhia WTA nu a cedat nici măcar un game.

În sferturi, Sabalenka o va înfrunta pe Madison Keys (18 WTA).

Wimbledon 2023 are loc în perioada 3-16 iulie, iar HotNews.ro vă va ține zilnic la curent cu cele mai noi informații de la All England Club.