Ana Bogdan și-a asigurat prezența pe tabloul principal al turneului WTA Eastbourne. Românca a învins-o în runda finală a calificărilor pe Petra Martic, în urma unui meci decis în 3 seturi, scor 5-7, 6-4, 6-4.

Ana BogdanFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ana Bogdan a trecut de Petra Martic și va fi pe tabloul principal la WTA Eastbourne

Ana Bogdan a obținut o victorie foarte importantă, care i-a asigurat prezența pe tabloul principal al turneului WTA Eastbourne.

Românca a întâlnit-o în runda finală a calificărilor pe Petra Martic (30 WTA) și a reușit o revenire de senzație, după ce a pierdut primul set cu scorul de 7-5.

Ana Bogdan a revenit excelent și a câștigat seturile doi și trei, iar la capătul a două ore și 37 de minute a ieșit învingătoare.

Turneul de la Eastbourne e de categorie WTA 500 și oferă premii în valoare totală de 780,637 de dolari. Campioana en-titre este Petra Kvitova. Acesta se va desfășura în perioada 26 iunie - 1 iulie.