Holger Rune a obținut calificarea în sferturile turneului Roland Garros, după ce a trecut în 5 seturi de argentinianul Francisco Cerundolo, scor 7-6(3), 3-6, 6-4, 1-6, 7-6(7).

Holger RuneFoto: Matthias Schrader / AP / Profimedia

Holger Rune, calificare în sferturi la Roland Garros după un meci greu cu Francisco Cerundolo

Holger Rune își continuă forma bună de la Paris și s-a calificat în sferturi la Roland Garros.

Clasat pe locul 6 în ierarhia ATP, danezul a avut nevoie de 4 ore și 3 minute pentru a trece de Francisco Cerundolo (23 ATP), la capătul unui meci foarte disputat, decis în setul 5 la tiebreak.

Astfel, Rune își egalează performanța de anul trecut de la Roland Garros, când a ajuns tot în ultimii 8 jucători ai turneului.

În sferturi, Holger Rune va da peste Casper Ruud (4 ATP), finalistul de anul trecut de la Roland Garros.

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).