Anastasia Pavlyuchenkova a produs o surpriză mare în turul doi la Roland Garros. Aceasta a eliminat-o pe Liudmila Samsonova, la capătul unui duel fantastic încheiat în 3 seturi, scor 4-6, 7-5, 7-5.

Anastasia PavlyuchenkovaFoto: Paul Crock / AFP / Profimedia

Anastasia Pavlyuchenkova a eliminat-o pe Liudmila Samsonova în turul doi la Roland Garros

Anastasia Pavlyuchenkova este în turul trei la Roland Garros.

Ajunsă pe locul 333 în ierarhia WTA, finalista din 2021 de la Roland Garros a eliminat-o în turul secund pe conaționala Liudmila Samsonova (15 WTA), la capătul unui meci superb în care Anastasia a revenit și a câștigat în 3 ore și 5 minute.

Favorită numărul 15 la Roland Garros, Samsonova a câștigat primul set și a condus cu scorul de 5-2 în actul decisiv, dar Pavlyuchenkova a revenit incredibil și a reușit să câștige meciul, încheind al treilea set cu scorul de 7-5.

În turul trei, Pavlyuchenkova va întâlni o altă rusoaică, Anastasia Potapova (25 WTA).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai - 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).