Leylah Fernandez (51 WTA) a părăsit turneul WTA de la Rabat (Maroc), după ce a fost învinsă în sferturile de finală de americanca Peyton Stearns (69 WTA), scor 6-3, 2-6, 6-2.

Leylah FernandezFoto: Michael Errey / AFP / Profimedia

Leylah Fernandez, învinsă de Peyton Stearns la WTA Rabat

Eliminată la WTA Madrid în primul tur, de o jucătoare în vârstă de 15 ani, jucătoarea canadiană nu a reușit să treacă de sferturi la Rabat.

Primul set i-a aparținut americancei, dar în setul secund, fosta finalistă de la US Open 2021 a revenit excelent și a trimis partida în decisiv.

În setul al treilea, Peyton Stearns s-a impus din nou categoric în fața cele de-a cincea favorite a turneului.

În semifinale, Peyton Stearns o va întâlni pe conaționala sa, Sloane Stephens (35 WTA), cap de serie numărul doi.

Rabat Grand Prix este singurul turneul WTA desfășurat în Africa, pe zgură, în aer liber, având premii totale în valoare de 251.750 de dolari. Campioana en-titre este italianca Martina Trevisan.