Americanul Taylor Fritz (10 ATP) a părăsit turneul „ATP 1000” de la Madrid, după ce a fost învins surprinzător în optimi de chinezul Zhizhen Zhang (99 ATP), scor 3-6, 7-6(5), 7-6(8).

Taylor FritzFoto: Kin Cheung / AP / Profimedia

Taylor Fritz, învins de Zhizhen Zhang la ATP Madrid

Primul set i-a aparținut favoritului numărul opt al turneului, care s-a impus lejer și părea că următorul set îi va aduce calificarea.

Setul al doilea a ajuns la tiebreak, unde Zhang, deși a fost condus cu 3-0, a reușit să câștige cu 7-5.

Decisivul s-a jucat din nou de la egal la egal, Fritz a ratat trei mingi de meci, iar jucătorul din China a reușit surpriza și a obținut victoria după 10-8.

Partida a durat două ore și 29 de minute.

În sferturile de finală, Zhizhen Zhang va întâlni un alt jucător surpriză, Aslan Karatsev (121 ATP), care s-a impus în fața celui de-al doilea favorit, Daniil Medvedev, după 7-6, 6-4.

ATP Mutua Madrid Open are loc în perioada 25 aprilie - 7 mai pe zgura din complexul de la Caja Magica. Face parte din categoria ATP 1000, are premii totale în valoare de 7.705.780 euro, iar campionul en-titre este spaniolul Carlos Alcaraz.