Anett Kontaveit s-a confruntat cu probleme medicale în ultima perioadă și a fost nevoită să renunțe și la turneul de categorie „WTA 1000” de la Indian Wells.

Anett KontaveitFoto: Ng Han Guan / AP / Profimedia

Anett Kontaveit, locul 61 în clasamentul WTA

Sportiva din Estonia, care declarase deja forfait pentru turneele de la Doha și Dubai, a acuzat dureri la spate și nu va putea lua startul nici la competiția din SUA.

Pe 8 august 2022, Anett era pe locul 2 în clasamentul WTA, cu 4476 de puncte.

În urma acestor retrageri, Kontaveit a ajuns pe locul 61 în ierarhia WTA Live: mai are doar 910 puncte și a pierdut 34 de poziții în această săptămână.

În acest an, Anett are doar două victorii și 4 înfrângeri. Nivelul tenisului său a scăzut mult în ultimele luni, iar rezultatele consemnate stau mărturie în acest sens. Și-a pierdut din agresivitate, inspirație și încredere, iar adversarele au început să profite de forma slabă.

Ultimul rezultat mai bun a fost consemnat la începutul lui octombrie 2022, atunci când a jucat finala turneului de la Tallinn, fază a competiției unde a fost învinsă categoric de Barbora Krejcikova.