Daria Kasatkina a părăsit turneul de categorie „WTA 1000” de la Dubai încă din turul al doilea, a șaptea favorită fiind învinsă dramatic de Barbora Krejcikova.

Daria KasatkinaFoto: Javier Garcia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Daria Kasatkina, învinsă de Barbora Krejcikova la WTA Dubai

Kasatkina, care a început o colaborare cu antrenorul Flavio Cipolla, a cedat după două ore și 35 de minute de joc în fața campioanei de la Roland Garros 2021, scor 6-4, 4-6, 7-5.

Daria a condus cu 5-3 în setul decisiv și a servit pentru victorie la 5-4, dar a ratat patru mingi de meci și Barbora s-a impus până la urmă câștigând patru gameuri la rând.

Krejcikova (30 WTA, cel mai sus a fost pe locul 2) va juca în optimi împotriva câștigătoarei meciului dintre Yulia Putintseva (46 WTA) și Petra Kvitova (15 WTA, favorită 12).

Dubai Duty Free Tennis Championships se dispută în perioada 19-25 februarie, pe hard, face parte din categoria „WTA 1000” și are premii totale în valoare de $2.788.468. Simona Halep a câștigat turneul în 2015 și 2020, iar ultima ediție i-a revenit letonei Jelena Ostapenko.