Irina Begu (a treia favorită) s-a calificat marți în optimile turneului de la Parma, competiție de categorie WTA 250.

Irina BeguFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sportiva noastră a trecut în două seturi, scor 7-5, 5-1, de Viktoriya Tomova (93 WTA). Jucătoarea din Bulgaria a ales să se retragă, cu toate că nu părea să aibă neapărat probleme fizice. Meciul a durat o oră și 41 de minute.

• Pentru calificarea în optimi, Irina va primi €3.065 și 30 de puncte în ierarhia WTA de simplu.
  • Pentru un loc în sferturi, Begu sa va duela cu învingătoarea partidei dintre Gabriela Lee Talabă (150 WTA) și Matilde Paoletti (366 în lume).
  • România mai are și o a treia reprezentantă pe tabloul principal de la Parma, pe Ana Bogdan. A șasea favorită o va întâlni în optimi pe Anna Karolina Schmiedlova (118 WTA).

„Parma Ladies Open” are loc în perioada 26 septembrie - 1 octombrie, pe zgură, are premii totale în valoare de $251.750, face parte din categoria WTA 250, iar campioana en-titre este Coco Gauff (nu participă la ediția din acest an).

Modificările produse în clasamentul WTA.