Karolina Pliskova (finalistă la ediția de anul trecut a Wimbledonului) a fost eliminată în turul al doilea de britanica Katie Boulter, o sportivă din afara primelor 100 de locuri mondiale.

Karolina PliskovaFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Karolina Pliskova, eliminată surprinzător de o jucătoare din afara primelor 100 de locuri mondiale

Karolina (a șasea favorită) a început mai bine meciul de pe centralul londonez, iar primul set i-a revenit cu 6-3. Lucrurile păreau să meargă în direcția dorită de finalista din 2021.

Katie nu a mai greșit însă la fel de mult, Karolina nu a mai rămas la același nivel, iar britanica a reușit într-un tiebreak echilibrat (7-4) să ducă partida într-un set decisiv.

Locul 118 mondial, Boulter a răsturnat calculele hârtiei și a reușit, spre bucuria fanilor de pe central, să o elimine (6-4 în decisiv) pe Karolina Pliskova, una dintre marile favorite la câștigarea trofeului de la All England Club.

După o oră și 57 de minute, Katie Boulter s-a impus în trei seturi, scor 3-6, 7-6(4), 6-4.