​Meciul dintre Irina Begu și Jasmine Paolini a fost întrerupt în momentul în care sportiva noastră conducea cu 1-0 în setul decisiv, după ce la Paris a început să plouă. Cel mai probabil, confruntarea va continua marți.

Irina BeguFoto: Glyn Kirk / AFP / Profimedia Images

Irina Begu - Jasmine Paolini 4-6, 6-1, 1-0 în primul tur de la Roland Garros

Begu conducea cu A-40 la retur, în momentul în care partida a fost întreruptă din cauza ploii.

1-0 Paolini pare ieșită complet din ritm, Irina câștigă al șaptelea game consecutiv.

6-1 Iirna se impune la 0 la retur și împinge confruntarea în set decisiv.

5-1 Begu închide cu un as încă un game în care a servit bine.

4-1 Paolini comite din ce în ce mai multe erori, Irina joacă mult mai bine și se desprinde.

3-1 Irina câștigă al treilea game consecutiv.

2-1 Begu returnează mult mai bine și face breakul (din a doua încercare, după o decizie a arbitrului care a coborât din scaun).

1-1 Irina pune capăt seriei câștigătoare a italiencei.

0-1 Game alb pentru Paolini.

4-6 Jasmine face pasul în teren și câștigă primul set după ce și-a adjudecat al patrulea game la rând.

4-5 Paolini joacă din ce în ce mai bine și trece pentru prima oară în față.

4-4 Irina a avut gameul în mână, dar i-a permis adversarei să revină și a închis gameul cu o dublă - rebreak.

4-3 Irina ratează o minge de break, Jasmine rămâne aproape.

4-2 Irina închide la timp un game în care Paolini a returnat mai bine.

3-2 Irina nu reușește mare lucru în acest game, Paolini se apropie.

3-1 Încă un game sigur de serviciu pentru Begu.

2-1 Irina pune din nou presiune la retur, dar Jasmine este mai atentă și își trece în cont primul game.

2-0 Irina servește bine și își confirmă avantajul.

1-0 Meciul a început cu Paolini la serviciu. Sportiva noastră trece în față - break încă din primul game.

Pedro Cachin l-a învins pe Norbert Gombos, scor 6-1, 3-6, 6-2, 6-3. Pe Terenul 5 urmează meciul dintre Begu și Paolini.

Irina și Jasmine s-au mai întâlnit de trei ori. Italianca s-a impus în prima confruntare (6-4, 5-7, 7-6(4) la Palermo 2019), iar sportiva noastră s-a impus în ultimele două meciuri: 3-6, 6-2, 6-3 la Melbourne Summer Set 2 (2022) și 7-6(7), 6-2 la ITF Szekesfehervar 2019.

Grand Slamul de la Roland Garros, al doilea al sezonului după Australian Open, este programat între 22 mai - 5 iunie. La feminin, Barbora Krejcikova a cucerit turneul în 2021, în timp ce la masculin s-a impus Novak Djokovic.