Novak Djokovic a reușit a 999-a victorie a carierei, joi, împotriva lui Felix Auger-Aliassime, calificându-se astfel în semifinalele turneului de categorie „ATP 1000” de la Roma. Sârbul rămâne lider mondial în dauna lui Daniil Medvedev.

Novak DjokovicFoto: Giuseppe Maffia/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sârbul l-a învins pe Felix Auger-Aliassime (9 ATP) în două seturi, scor 7-5, 7-6 (1). Meciul a durat două ore și 12 minute.

Ca urmare a victoriei, Nole va evita pierderea locului unu mondial (în dauna lui Daniil Medvedev) pentru a doua oară în acest an.

Rezumatul partidei dintre Novak Djokovic și Felix Auger-Aliassime:

sursa: Tennis TV​

• Novak Djokovic va juca în semifinale la Roma (pentru a 13-a oară în carieră) contra lui Casper Ruud (10 ATP).
  • Liderul mondial a cucerit titlul la Roma de cinci ori și a pierdut șase finale de-a lungul carierei.
  • În cealaltă semifinală se vor întâlni Stefanos Tsitsipas (5 ATP) și Alexander Zverev (3 ATP).
  • Tsitsipas l-a învins în sferturi pe Jannik Sinner (13 ATP), în timp ce Zverev a trecut în aceeași fază de Cristian Garin (45 ATP).

ATP Roma - Programul semifinalelor:

Novak Djokovic (Serbia/1) vs Casper Ruud (Norvegia/5) 14 mai, nu înainte de 20:30

Stefanos Tsitsipas (Grecia/4) vs Alexander Zverev (Germania/2) 14 mai, nu înainte de 15:30