Emma Răducanu nu se regăsește - Înfrângere severă în primul tur de la WTA Sydney

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 11 ianuarie 2022, 12:51 Sport | Tenis


Emma Raducanu
Foto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia
Emma Răducanu a părăsit turneul WTA de la Sydney din runda inaugurală, campioana de la US Open 2021 suferind una dintre cele mai severe înfrângeri din carieră. Britanica a câștigat doar un singur game și a fost depășită în doar 55 de minute.

Locul 18 în ierarhia mondială, Emma a fost învinsă categoric, scor 6-0, 6-1, de Elena Rybakina (locul 13 WTA și a noua favorită de la Sydney). Partida a durat doar 55 de minute.

Emma a comis șase duble greșeli și a avut procentaje incredibil de slabe la serviciu (53.6% puncte câștigate cu primul și 13.3% (!) cu al doilea).

În aceste condiții, era aproape imposibil să reziste într-un meci contra unei sportive cu un serviciu redutabil precum Rybakina.

Emma a reușit să câștige singurul game după o serie de nouă consecutive ale adversarei.

În total, Răducanu a câștigat 33 de puncte, spre deosebire de cele 55 ale advesarei.
WTA Sydney Tennis Classic se dispută în perioada 10-15 ianuarie pe hard, face parte din categoria "500" și are premii totale în valoare de $703.580. Garbine Muguruza (1), Barbora Krejcikova (2) și Anett Kontaveit (3) sunt principalele favorite ale competiției.

Programul meciurilor din optimi:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6426 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Ce teapa au luat toti aia care i-au platit (Marţi, 11 ianuarie 2022, 12:56)

    persuasiv [utilizator]

    contracte barosane de publicitate.
    • 0 (8 voturi)    
      Raducanu abia a iesit din Covid (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:18)

      @Dem [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      nu are meciuri in picioare. nu mai jucase de 2 luni. Rybakina era incalzita cu 5 meciuri pe 2022 dupa finala de la Adelaide
      eu zic ca Emma ramane un talent care poate confirma daca va rezista la capitolul psihic
      nu-s de acord cu faza cu contractul de publicitate. dar cand a luat US Open si a afisat pe tot mapamondul echipamentul Nike cu numai 3000 de lire pe luna cum era?
      • -1 (5 voturi)    
        baloane (Marţi, 11 ianuarie 2022, 14:04)

        yx579 [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

        baloane de sapun. se sparg imediat com apar. are timp totusi sa confirme, sau se va invarti pe la locul 50 WTA. nici Halep nu a fost departe, ea munceste foarte mult in teren chiar daca are talent mai putin.
        nimeni nu a impiedicat-o sa joace pe Emma, insa ea facea deja turnee demonstrative. Dupa logica ta, Djokovic care "abia a iesit din COVID", va pierde in primul tur.
        • +3 (5 voturi)    
          Djokovic nu va apuca sa joace primul tur ! (Marţi, 11 ianuarie 2022, 15:29)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui yx579

          In indiferent ce ipostaza s-ar gasi : ca a fost infestat cu covid sau ca... n-a fost !

          PS. Deci exemplul nu e bun !
  • +6 (8 voturi)    
    Nu inteleg (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:00)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Ce se petrece cu cele doua tenismane care au socat lumea la US Open 2021 Ș Ema Raducanu si Leylah Fernandez. Parca s-au prabusit ! Nu mai fac absolut nimic ! NUL peste tot !
    Cum au jucat finala US OPEN daca acum nu mai conteaza deloc ?
    Are cineva o supozitie, o certitudine , ceva ?
    • -1 (7 voturi)    
      asa-i cand dai de bani.. (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:03)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      .. maraciuca si maciuca.
      • +2 (4 voturi)    
        numai tu ai putea stii ! (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:52)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        cum vine treaba cu astea.
        • 0 (0 voturi)    
          pai.. (Marţi, 11 ianuarie 2022, 17:13)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

          . intreaba-ma de unde stiu.
    • +8 (12 voturi)    
      suucesul le ia mintea unora, mai ales tinerilor (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:07)

      ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Da este un fenomen straniu, eu am mai scris despre el. Dar la cele doua as adauga o pe Bianca Andrescu care dupa acelasi US Open s-a prabusit literalmente. Cum este posibil sa castigi asemenea grand slamuri si apoi sa te faci de ras? Unora lis e urca succesul la cap si banii evident si isi continua activitatea ca si cum urmatoarele succesuri trebuie sa le vina fara munca, fara antrenamente dese si tari, fara concentrare, fara lupta, etc
      • +1 (5 voturi)    
        m-ati inebunit cu banii (Marţi, 11 ianuarie 2022, 16:49)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

        este o treaba balcanica linia asta de gandire cu banii, cand istoric ai fost cu foamea in gat mereu totul este despre bani.

        Nu e vorba de asta! In tenis este o mare diferenta cand joci din pozitia de outsider. Emma este mega talentata dar in tenis mentalul este mai important decat talentul. Emma trebuie sa faca pasul de la mentalitatea de outsider la cea de favorita. Este o diferenta imensa, in general trecerea se face treptat castigand turnee mici si apoi din ce in ce mai mari. Doar ca Emma a scurtat totul, de la nici o finala jucata (parca) la Grand Slam! Si de aici problemele ei.
    • +6 (10 voturi)    
      Noroc chior (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:07)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      ...adversare prinse intr-o pasa mai proasta.Era normal sa se intample asa.Totusi,este inca un copil.Trebuie sa joace ani,pana sa o faca constant si un la nivel inalt.
      • +3 (9 voturi)    
        la fel ca haplea noastra.. (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:25)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        .. se lasase sharapova, nascuse serena... altfel cand jucau astea doua, ii dadeau cu terenu-n cap.
    • +5 (5 voturi)    
      Trei chestii. (Marţi, 11 ianuarie 2022, 16:07)

      Heitarel Troleanu [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      1. Prin modul în care se punctează (se ține scorul) și prin multitudinea de elemente necesare pt a câștiga un meci, sportul ăsta cu racheta are mult hazard în el. În top 30, practic oricine poate bate pe oricine oricând, dacă se întrunesc toate variabilele. E unul din motivele pt care face atâția spectatori, pe toate arenele lumii.

      2. Ca să ajungi și să te menții nr.1, trebuie nu doar să fii constant și egal cu tine în cea mai buna variantă a ta, dar și să fii într-adevăr muuult mai bun decât ceilalți, pe toate variabilele (sau pe cele mai multe), chiar și sculat din somn. Altfel, oricine, oricând... ca la pct-ul 1.

      3. Munca, tată! Talentul fără muncă e ca... și aici invit pe oricine să completeze cu varianta proprie.

      Câtă vreme copila asta primește milioane de la sponsori doar ca să facă frumos în poze, se "antrenează" cu Kate Middleton și se duce la Buckingham ca la mall, să mai primească o decorație de la Regină, poate doar spera că acea providență a jucătorului de tenis talentat, leneș și fără voință, o va ajuta din când în când să mai câștige niște puncte WTA, doar atât cât să-și îndeplinească obligațiile de contract cu sponsorii.

      După Genie Bouchard și Naomi Osaka, ar fi a treia mare promisiune a tenisului feminin jertfită pe altarul marketingului și al banului.
    • +2 (2 voturi)    
      E și presiunea mizei (Marţi, 11 ianuarie 2022, 18:51)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Una e sa intri pe teren necunoscuta și sa dai 200% și alta e sa fie nevoie sa confirmi in ochii tuturor la fiecare schimb de mingi.
      De aia se spune ca e ușor sa ajungi sus dar greu sa rămâi. E foarte valabil in tenisul feminin unde putine au rămas.
  • +7 (9 voturi)    
    emma (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:13)

    zicsieu [utilizator]

    e exemplul perfect de crestere artificiala cu social media si marketing. da, a castigat un mare turneu? si ce? au mai fost ca ea staruri care au stralucit puternic si putin. pretty face ugly game.
    • -2 (2 voturi)    
      nu e vorba de asta (Marţi, 11 ianuarie 2022, 16:51)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      doar ca nu intelegi tenisul.
      • +2 (2 voturi)    
        vom vedea (Marţi, 11 ianuarie 2022, 17:17)

        zicsieu [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        ai dreptate ca poate nu inteleg eu tenisul. insa poti fi absolut sigur ca inteleg cum e sa contruiesti o imagine in ziua de azi: cineva care a facut o realizare, e luat in brate iar povestea lui e rostogolitata in toate modurile posibile pe toate canalele. devine un star care trebuie sa stea sus si sa straluceasca. cam grea povara asta nu crezi? un pic cam mare palaria pentru ea. sigur i se va potrivi daca o sa joace tenis si o sa castige. astept momentul asta.
        • +2 (2 voturi)    
          am scris mai sus (Marţi, 11 ianuarie 2022, 19:19)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

          care e problema emmei. Ea a sarit niste pasi. Dar cu rabdare si perseveranta poate reusi.
  • +6 (8 voturi)    
    Oare s-au aliniat planetele pt ea la US Open ? (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:55)

    Susufler0 [utilizator]

    A avut infrangeri in doua seturi scurte la jucatoare de loc 90 si ceva, respectiv 100 si un pic pana sa aiba infrangerea asta de la Ribakina.

    PS. Ar cam trebui sa inceapa sa asude pe teren, nu la prezentari, receptii samd
    • +1 (3 voturi)    
      Cred ca Emma (Marţi, 11 ianuarie 2022, 16:23)

      BuzzBuzzard [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      a avut si ghinion acum intalnind o pe Ribakyna. Eu vad pe rusoaica , kazaha ce o fi , sus de tot in perioada urmatoare. Are un fizic care o ajuta enorm si este si motivata . Atenție la ea !
      • +3 (5 voturi)    
        Ok ! Este o jucatoare care promite. (Marţi, 11 ianuarie 2022, 17:05)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

        Dar totusi : 6-0, 6-1 ?!!!

        PS. Scorul il pui si pe el la ghinion ? :))