Emma Răducanu a părăsit turneul WTA de la Sydney din runda inaugurală, campioana de la US Open 2021 suferind una dintre cele mai severe înfrângeri din carieră. Britanica a câștigat doar un singur game și a fost depășită în doar 55 de minute.

Emma RaducanuFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Locul 18 în ierarhia mondială, Emma a fost învinsă categoric, scor 6-0, 6-1, de Elena Rybakina (locul 13 WTA și a noua favorită de la Sydney). Partida a durat doar 55 de minute.

Emma a comis șase duble greșeli și a avut procentaje incredibil de slabe la serviciu (53.6% puncte câștigate cu primul și 13.3% (!) cu al doilea).

În aceste condiții, era aproape imposibil să reziste într-un meci contra unei sportive cu un serviciu redutabil precum Rybakina.

Emma a reușit să câștige singurul game după o serie de nouă consecutive ale adversarei.

În total, Răducanu a câștigat 33 de puncte, spre deosebire de cele 55 ale advesarei.

WTA Sydney Tennis Classic se dispută în perioada 10-15 ianuarie pe hard, face parte din categoria "500" și are premii totale în valoare de $703.580. Garbine Muguruza (1), Barbora Krejcikova (2) și Anett Kontaveit (3) sunt principalele favorite ale competiției.