Ilya Ivashka (46 ATP), jucător din Belarus, nu a reușit să-i țină piept celui de-al doilea favorit al turneului de la Paris-Bercy, Daniil Medvedev. Rusul l-a învins pe Ivashka în două seturi și merge în optimile Masters-ului din capitala Franței.

Daniil MedvedevFoto: Kena Betancur / AFP / Profimedia

Medvedev s-a impus cu7-5, 6-4, într-o oră și 31 de minute de joc. Pentru un loc în sferturi, rusul va da piept cu americanul Sebastian Korda (39 ATP).

Într-un alt duel pentru calificarea în optimi, Carlos Alcaraz (35 ATP) s-a impus cu 7-6(1), 7-5 în faţa italianului Jannik Sinner (9 ATP).

Stefanos Tsitsipas, al treilea favorit al turneului, a petrecut mai puțin de o jumătate de oră pe teren înainte să abandoneze confruntarea cu Alexei Popyrin (72 ATP), la scorul de 4-2 pentru australian în primul set.

Rezultatele înregistrate miercuri în turul 2:

Gael Monfils (Franţa/ favorit 15) - Adrian Mannarino (Franţa) 2-6, 7-6(4), 6-2

Cameron Norrie (Marea Britanie/ 10) - Reilly Opelka (SUA) 6-3, 6-4

Taylor Fritz (SUA) - Andrey Rublev (Rusia/N.5) 7-5, 7-6(2)

Alexei Popyrin (Australia) - Stefanos Tsitsipas (Grecia/ 3) 4-2 (abandon Tsitsipas)

James Duckworth (Australia) - Lorenzo Musetti (Italia) 6-3, 3-6, 6-3

Dominik Koepfer (Germania) - Felix Auger-Aliassime (Canada/N.9) 6-3, 7-5

Hubert Hurkacz (Polonia/ 7) - Tommy Paul (SUA) 7-5, 7-6(4)

Marcos Giron (SUA) - Diego Schwartzman (Argentina/ 11) 7-6(2), 7-6(4)

Grigor Dimitrov (Bulgaria/ 16) - Karen Hacianov (Rusia) 4-6, 6-2, 6-0

Alexander Zverev (Germania/N.4) - Dusan Lajovic (Serbia) 6-3, 7-6(5)

Carlos Alcaraz (Spania) - Jannik Sinner (Italia/ 8) 7-6(1), 7-5

Hugo Gaston (Franţa) - Pablo Carreno Busta (Spania/ 12) 6-7(3), 6-4, 7-5

Sebastian Korda (SUA) - Marin Cilic (Croaţia) 6-2, 6-4

Daniil Medvedev (Rusia/ 2) - Ilya Ivashka (Belarus) 7-5, 6-4.

Novak Djokovic, victorie la revenirea în circuit - A cedat un set în fața locului 40 ATP​