​A învins-o în optimi pe Sorana Cîrstea, iar marți a făcut pasul spre semifinalele de la Roland Garros, după un meci de mare luptă contra ibericei Paula Badosa (favorită 33). Tamara Zidansek reușește la Paris turneul carierei.

Tamara ZidansekFoto: Javier Garcia/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Confruntarea de pe Chatrier a fost una echilibrată, cu multe răsturnări de situație și cu o mare risipă de energie. Zidansek a avut câștig de cauză în trei seturi, scor 7-5, 4-6, 8-6, după o partidă de două ore și 26 de minute.

"E o nebunie, sunt foarte fericită. Am încercat să mă concentrez doar pe ceea ce am de făcut. Mă bucur că am revenit în setul al treilea. Întotdeauna este plăcut să câștigi, nu conștientizez ce am realizat" - Tamara Zidansek.

Tamara Zidansek, traseul până la semifinale:

7-5, 4-6, 8-6 cu Paula Badosa (2h 26 min)

7-6(4), 6-1 cu Sorana Cîrstea (1h 26 min)

0-6, 7-6(5), 6-2 cu Katerina Siniakova (1h 57 min)

6-4, 6-1 cu Madison Brengle (1h 5 min)

6-7(1), 7-6(2), 9-7 cu Bianca Andreescu (3h 20 min)

• Tamara este prima slovenă calificată vreodată în semifinale la un Grand Slam.
  • Până la ediția din acest an de la Roland Garros, Zidansek nu trecuse niciodată de turul al doilea la un Grand Slam.

Cum arată sferturile de la Roland Garros 2021

În sferturile de finală de la Paris și-a făcut loc o singură jucătoare din TOP 10 WTA, Iga Swiatek. Toate favoritele (mai puțin Simona Halep, care nu a participat) au părăsit pe rând competiția (abandonuri sau pe teren).

Tamara Zidansek (85 WTA) vs Paula Badosa(35 WTA, favorită 31) 7-5, 4-6, 8-6

Barbora Krejcikova (33 WTA) vs Cori Gauff (25 WTA, favorită 24)

Maria Sakkari (18 WTA, favorită 17) vs Iga Swiatek (9 WTA, favorită 8)

Elena Rybakina (22 WTA, favorită 21) vs Anastasia Pavlyuchenkova (32 WTA, favorită 31).