Optimile turneului de la Miami (categorie WTA 1000) au debutat cu două meciuri foarte interesante. Ashleigh Barty (favorită 1) și Elina Svitolina (5) s-au calificat în sferturi, după ce au obținut victorii în trei seturi cu Victoria Azarenka (14), respectiv Petra Kvitova (9).

Asleigh BartyFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Barty și Azarenka s-au duelat timp de aproape două ore, iar australianca s-a impus cu scorul de 6-1, 1-6, 6-2.

În runda următoare, ocupanta primei poziții din ierarhia WTA (campioana en-titre) se va duela cu Aryna Sabalenka (Belarus/ cap de serie nr. 7), care a trecut de Marketa Vondrousova (Cehia/19), scor 6-1, 6-2.

Svitolina a fost cotată cu șansa a doua la casele de pariuri, însă a reușit să o învingă pe Kvitova, în ciuda startului dificil de partidă. Jucătoarea din Ucraina a avut nevoie de două ore și 24 de minute pentru a trece de cehoaică, scor 2-6, 7-5, 7-5.

Pentru un loc în semifinale, Elina se va confrunta cu învingătoarea duelului dintre Anastasija Sevastova (Letonia/57 WTA) și Ana Konjuh (Croația/338 WTA).

Rezultatele înregistrate până acum:

Ashleigh Barty (1) vs Victoria Azarenka (14) 6-1, 1-6, 6-2

Aryna Sabalenka (7) vs Marketa Vondrousova (19) 6-1, 6-2

Elina Svitolina (5) vs Petra Kvitova (9) 2-6, 7-5, 7-5

Naomi Osaka (2) vs Elise Mertens (16) 6-3, 6-3.

Mai au loc în optimi:

Anastasija Sevastova vs Ana Konjuh

Bianca Andreescu (8) vs Garbine Muguruza (12)

Sara Sorribes Tormo vs Ons Jabeur (27)

Jessica Pegula (29) vs Maria Sakkari (23).

Toate meciurile din optimi vor avea loc în cursul zilei de luni.​

Turneul de la Miami (23 martie - 3 aprilie) face parte din categoria WTA 1000 și are premii totale în valoare de $3.260.190. Competiția se dispută pe hard, iar la start pe tabloul principal sunt 128 de jucătoare. Ultima campioană este Ashleigh Barty (2019), în timp ce Simona Halep a ajuns până în faza semifinalelor (5-7, 1-6 contra Karolinei Pliskova).