​Grecul Stefanos Tsitsipas şi rusul Andrey Rublev au debutat cu dreptul la turneul ATP Masters 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii în valoare totală de 3.343.785 dolari, impunându-se fără probleme în meciurile disputate sâmbătă.

Stefanos TsitsipasFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Tsitsipas, favoritul numărul 2 al competiţiei, l-a învins cu 6-1, 6-4 pe bosniacul Damir Dzumhur, după 68 minute de joc, obţinând cu această ocazie a 15-a sa victorie de la debutul acestui an, în 19 partide.

În turul următor, grecul îl va avea ca adversar pe japonezul Kei Nishikori, care a avut nevoie de două ore şi 50 de minute pentru a câştiga meciul cu slovenul Aljaz Bedene, de care a trecut în trei seturi: 7-6 (8/6), 5-7, 6-4.

Aceasta a fost al doilea succes consecutiv al jucătorului nipon în faţa lui Bedene, pe care l-a învins şi săptămâna trecută, la turneul de la Dubai (6-4, 6-4).

Andrey Rublev, cap de serie numărul 4 la Miami, a dispus la rândul său cu 6-1, 6-2 de americanul Tennys Sandgren, la capătul unui meci perturbat de ploaie. Rusul, jucătorul cu cele mai multe victorii obţinute de la debutul acestui sezon (17), se va lupta pentru un loc în optimile de finală cu ungurul Marton Fucsovics (nr. 29), învingător cu 7-6(3), (4)6-7, 6-4 în faţa australianului Thanasi Kokkinakis, transmite Agerpres.

Rezultate - turul al doilea:

Diego Schwartzman (Argentina/favorit 5) vs Yasutaka Uchiyama (Japonia) 6-3, 6-3

Adrian Mannarino (Franţa/25) vs Miomir Kecmanovic (Serbia) 6-3, 6-4

Aslan Karatsev (Rusia/17) vs Mikhail Kukushkin (Kazakhstan) 6-4, 6-3

Sebastian Korda (SUA) vs Fabio Fognini (Italia/10) 1-6, 6-4, 6-2

Marin Cilic (Croaţia) vs Christian Garin (Chile/13) 3-6, 7-5, 7-6(5)

Lorenzo Musetti (Italia) vs Benoît Paire (Franţa/23) 6-3, 6-3

Marton Fucsovics (Ungaria/29) vs Thanasi Kokkinakis (Australia) 7-6(3), (4)6-7, 6-4

Andrey Rublev (Rusia/4) vs Tennys Sandgren (SUA) 6-1, 6-2

Denis Shapovalov (Canada/6) vs Ilya Ivashka (Belarus) (5)6-7, 6-4, 6-4

Hubert Hurkacz (Polonia/26) vs Denis Kudla (SUA) 7-6(5), 6-4

Ugo Humbert (Franţa/20) vs Joao Sousa (Portugalia) 6-1, 6-4

Milos Raonic (Canada/12) vs Jordan Thompson (Australia) 6-2, 6-1

Daniel Galan (Columbia) vs Alex De Minaur (Australia/15) 4-6, 6-3, 6-4

Lorenzo Sonego (Italia/24) vs Bjorn Fratangelo (SUA) 6-4, 7-6(5)

Kei Nishikori (Japonia/28) vs Aljaz Bedene (Slovenia) 7-6(6), 5-7, 6-4

Stefanos Tsitsipas (Grecia/2) vs Damir Dzumhur (Bosnia) 6-1, 6-4.