​Naomi Osaka a avut parte de un duel foarte dificil în optimile de la Australian Open. Nipona a salvat două mingi de meci în fața lui Garbine Muguruza și s-a impus după aproape două ore de joc.

Naomi OsakaFoto: William WEST / AFP / Profimedia

După ce a început meciul cu un break, Naomi (favorită 3) a dat drumul robinetului de erori neforțate și nu l-a mai oprit decât la 2-0 pentru iberică în setul secund, punct până în care Muguruza (cap de serie nr. 14) a greșit foarte rar. Japoneza și-a ridicat nivelul, a forțat un set decisiv și a salvat două mingi de meci la scorul de 3-5 (15-40), iar victoria a obținut-o după o serie de patru game-uri câștigate la rând: 4-6, 6-4, 7-5.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Osaka și Muguruza.

Pentru un loc în semifinale, Naomi Osaka se va confrunta cu Su-Wei Hsieh, după ce jucătoarea clasată pe locul 71 WTA a trecut de Marketa Vondrousova (20 WTA, finalistă la Roland Garros în 2019), scor 6-4, 6-2. Ea a devenit jucătoarea cea mai în vârstă (35 de ani) din Era Open care ajunge în premieră în sferturile de finală ale unui Grand Slam. Hsieh este pentru a 38-a oară pe tabloul principal al unui Grand Slam.